Substráty

Nabízíme vám přírodní substrát Terramol na bázi diatomitu a jílu, granulovaný, přepálený.

S tímto substrátem máme oba s Vaškem již několikaleté zkušenosti, jak s čistým, tak v nejrůznějších směsích. Na základě výsledků pěstování na vlastních rostlinách, pro jeho univerzálnost, vzhled a především téměř neomezenou životnost, doporučujeme jeho použití. 

Substrát je k dispozici pouze k osobnímu odběru.

Terramol je určen  přímo pro účely pěstování rostlin, čímž se liší od většiny ostatních „ostrých“ složek bonsajových substrátů, jež nejsou prioritně určeny pro pěstování bonsají, ale jsou vyráběny pro využití např. ve stavebnictví, jako stelivo pro kočky apod., a mohou tak obsahovat i některé nežádoucí přídavné látky. Terramol je svými vlastnostmi velmi blízký čistě bonsajovému substrátu Akadama – kapilární struktura Terramolu zabraňuje zhutnění substrátu a zajišťuje jeho vzdušnost a optimální zadržování vody, přičemž je veškerá nadbytečná voda odváděna z misky. Tím nedochází k přemokření ani přesušení substrátu – voda je spolu s živinami dodaných hnojením uvolňována postupně ze zrn substrátu.

Terramol lze obdobně jako Akadamu používat jako čistý substrát bez dalších příměsí, je však rovněž vhodný pro vytváření vlastních, „osvědčených“ velmi propustných substrátových směsí jako náhrada Akadamy.

Do Terramolu lze sázet venkovní i pokojové bonsaje ve všech stádiích vývoje (čerstvě vyzvednuté yamadori, zapěstované stromy v miskách, řízky atd.), dále pak rovněž sukulenty a kaktusy.

Oproti Akadamě se však Terramol může pochlubit několika nezanedbatelnými výhodami:

  • mnohem větší tvrdost – Terramol NELZE rozdrtit mezi prsty
  • Terramol je vytvořen pro podmínky evropského klimatu – nerozpadá se po několika letech pěstování
  • Terramol neobsahuje takřka žádný prach (pouze 1% z celkového objemu tvoří částice o průměru menším než 1 mm), není jej proto potřeba přesívat
  • mnohem nižší ekologická stopa – výroba a doprava z Evropské unie
  • CENA – pytel 10kg/20l Terramolu obsahuje reálné množství substrátu žádané frakce (viz technická specifikace), oproti Akadamě neexistují ztráty substrátu z důvodu obsahu prachu. Výsledná cena v porovnání s Akadamou je zhruba POLOVIČNÍ. Frakce 3-6 mm.