Borovice „pokusná“

 

Tato borovice byla vyzvednuta na jaře 2005 jako tenký a vytáhlý stromek s výškou cca 130cm. A co je v tomto případě důležité, kmen byl naprosto rovný.
Borovice byla nasazena do volné půdy jako pokusný a testovací strom. Po dvouleté rekonvalescenci jsme s otcem v předjaří provedli první „tvarování“, a začali jsme razantními ohyby v horní části koruny (byla použita bandáž a podélné dlahy z drátu). Při kontrole v létě již byla bandáž odstraněna a dodělali jsme krátký úsek shari ve střední části kmene, které bylo již z malé části původní a rozhozeny větve do pozic. Dvě větve byly již od prvopočátku připravovány pro tvorbu jinů. V následující sezoně probíhaly pouze pěstitelské zásahy jako je prosvětlování koruny a cílený střih výhonů.
V roce 2010 byla borovice nasazena do první pěstební nádoby. Na podzim 2011 proběhlo opracování jinů a detailnější drátování větví. Dalším razantnějším zákrokem, kdy jsme se rozhodli tomuto bunjinu vtisknout výraznější charakter, bylo rozhýbání kmene. Cílem bylo přepracovat lukovitý táhlý ohyb, který nebyl ideální. V horní části jsme přidali ještě jeden ostřejší zlom, který byl poměrně technicky náročný. Jelikož síla kmene byla okolo šesti centimetrů, tak bylo potřeba použít k rozhýbání kmene několik ocelových tyčí, jednoduchých rozporek a stahováku. Celý kmen byl zabandážován a jako výstuhy byly použity podélné dlahy z hliníkového drátu. Tuto operaci jsme provedli na začátku února 2013 za přispění celého týmu Bonsai Nýřany.