Borovice 1

V dalším krátkém článku bych rád představil mou nejoblíbenější borovici. Nejedná se o nějaký extra zvláštní kousek, ale přesto mi velmi přirostl k srdci. Pravděpodobně proto, že jsem si ji musel opravdu “vypiplat”.

Borovici jsem objevil v lednu 1999 a na jaře téhož roku jsem začal s přípravou na vyzvednutí. I když nejsem zastáncem nějakých příprav na vyzvednutí stromů, v tomto případě nebylo na výběr. V lokalitě bylo velmi měkké podloží a při bližší kontrole jsem zjistil, že strom nemá v okolí kmene ani sebemenší náznak po vlásečnicových kořenech a jakýkoli pokus o vyzvednutí borovice by znamenal ztrátu stromu. Vrátil jsem se o několi dní později s jediným možným řešením – kořeny přikájet z mladých semenáčků. Jelikož jsem borovici velmi šetrně obhrabal okolo kmene, tak vznikl pěkný prostor na mnou zamýšlený plán. Na tři, do stran jdoucí silné kořeny jsem přikájel asi čtyřleté semenáčky. Kůlový kořen jsem konkávními kleštěmi vyštípal zhruba do poloviny průměru a nakonec jsem celý prostor okolo kmene s přikájenými semenáčky zasypal doneseným, propustným substrátem.

V průběhu celé sezony borovice na svém stanovišti dobře prosperovala a po dávkách hnojiva, které jsem s sebou nosil na pravidelné kontroly, nasadila i nějaký ten pupen zpět. Při kontrole koncem srpna 99 jsem odstranil zelenou část přikájených semenáčků (dnes bych tu redukci jistě odložil o rok, ale přálo mi štěstí). Na jaře 2000 jsem borovici vyzvedl. Po celé této jednoroční operaci jsem si uvědomil, že to tempo, se kterým jsem to provedl mohlo být zrovna tak vražedné, jako kdybych borovici tenkrát vyzvedl hned napoprvé. Bylo mi odpuštěno a borovice svůj nový životní úděl přijala, ale můj přístup se velmi změnil, zpomalil jsem…První fotky jsou z roku 2003 po prvním přesazení yamadori, kde je vidět, že obrost byl velmi vysoukaný a veškerou zelenou hmotu bylo potřeba dopěstovat.

Postupem času borovice získávala svůj tvar a zlepšovalo se větvení. Na jaře 2011 jsem strom přesadil do první bonsajové misky od Martina Ašenbrennera. Po dvanácti letech pěstování se strom pozvolna dostává do výstavní kondice, ale bude ještě potřeba zapracovat na několika detailech. I když má strom své mouchy, mám z něj obrovskou radost, protože se z ne moc zajímavé rostliny podařilo poctivým pěstováním dosáhnout zajímavého výsledku.Výška stromu je 68cm.